Nad 70,00€  zadarmo. Odosielanie do 24hod

0 ks

0,00

0

0,00€

kategory background

Toalety - 18. februára 2019

Ako vybrať správnu záchodovú dosku

WC, toaleta, trón akokoľvek to nazvete máme ho každý z nás doma či v práci. Samozrejme, že je dôležité, aby bola toaleta čistá, hygienická a hlavne s pevnou záchodovou doskou. Ako však vybrať správnu záchodovú dosku? Materiál, veľkosť a aj dokonca funkčnosť sú veci pri kt. by sme mali spozornieť pri výbere.

Rozmery

Najdôležitejším kritériom pri výbere WC sedadla sú rozmery. Vo väčšine dobrých obchodov Vám stačia rozmery B a D. Pre istotu si však zmerajte aj ostatné rozmery aby ste si boli istý, že Vám doska bude sedieť tam kde má.

  1. Zmerajte si vzdialenosť medzi skrutkami resp. otvormi pomocou ktorých je doska upevnená k záchodovej mise (B)
  2. Rovnako si zmerajte vonkajšiu šírku (E) dosky, tiež tak aj vnútornú šírku (C) a vnútornú dĺžku (D)
  3. Nezabudnite tiež vonkajšiu dĺžku (A), ide o vzdialenosť od skrutiek či závitov k okraju sedadla

Vzhľad

Biele dosky sú nesmrteľnou klasikou – sú nadčasové a skrátka a dobre sa hodia absolútne kamkoľvek. Ich výberom nič nepokazíte a dobre sa čistia.

Drevené dosky sú ideálne pre milovníkov prírodných materiálov. Vybrať si môžete z veľkého množstva drevených dekorov.

Dosky s rôznymi motívmi môžu byť netradičným oživením toalety, najmä ak máte radi farby alebo hľadáte vhodné dosky pre deti. Ružové, modré, s pieskom či mušličkami a pre tých odvážnejších aj s ostnatým drôtom.

Materiál

Plastové WC sedadlá patria k tým lacnejším variantom, ich kvalita však nemusí byť dostatočná, najmä ak sú veľmi ľahké a tenké, môže hroziť prasknutie. Ich výhoda je hlavne cenová dostupnosť a nevýhoda, že po čase zožltnú a nevyzerajú veľmi esteticky.

Ideálnym materiálom je napríklad Duroplast, ktorý je stabilnejší a ťažší, pre tieto účely vybavený antibakteriálnou úpravou. Sedátko z duroplastu sedí na svojom mieste a na trhu nájdete veľa tvarov a veľkostí na výber.

Drevovláknité dosky z MFD sú ďalším materiálom, z ktorého sa záchodové dosky vyrábajú, jedná sa o dosky spojené lepidlom a potiahnuté fóliou, ktoré pre tieto účely spĺňajú všetky hygienické požiadavky. Patrí tiež medzi pevnejšie a odolnejšie materiály.

 

Aj toaletná doska môže mať funkciu naviac

Dobrá správa je, že už existuje toaleta, ktorá je ekologická, samočistiaca, nemusíte mať pri nej toaletný papier a ešte Vám do toho aj zaspieva. O tom bude ale inokedy. Teraz si pomenujeme dve veľmi praktické funkcie, ktoré môžu mať bežné sedátka a nestojí to tisíce EUR.

Spomaľovacie WC sedadlo (tzv. softclose) sa vyznačuje bezpečnostným systémom, ktorý zabráni prudkému spadnutiu dosky na keramickú misu, doska pomaly a hladko dosadne. Je to výborné riešenie aj pre rodiny s deťmi. Predídete rôznym malým zraneniam a tiché dopadnutie tiež oceníte. Klasické sklápanie dosky žiadne také výhody neumožňuje, skrátka musia byť všetci členovia domácnosti šetrnejší a opatrnejší, aby nedošlo k úrazom, ani poškodeniu toaletnej misy.

Rýchloupínací systém dosky, ocení každý človek, ktorý aspoň raz v živote čistil toaletu. Jedným pohybom zdvihnete, odinštalujete sedátko a vyčistíte (osprchujete prípadne vystriekate antibakteriálnym prípravkom). Rovnako jednoduchým pohybom vrátite sedátko na záchodovú misu. A zostane Vám viac času na príjemnejšie činnosti.

 

 

Špeciálne WC sedadlá

Deťom, ktoré už zvládnu ísť na toaletu, môžete uľaviť nákupom detského sedadla na toaletu, ktoré sa jednoducho umiestni na klasickú dosku. Detské sedadlo má menší otvor, takže sa nemusíte vy ani vaše dieťa báť, že spadne do záchoda.

Pre handicapovaných sú dosky vybavené špeciálnymi spevnenými kovovými kĺbmi, riešením môžu byť aj dosky s prerušeným oblúkom, ktoré majú tvar podkovy. Takéto sedadlá sa používajú v mnohých krajinách úplne bežne, najmä kvôli väčšej hygiene.

Pre seniorov existuje riešenie v podobe nástavca na WC, ktorý zvyšuje dosadaciu plochu toaletnej misy, teda pomáha seniorom a osobám so zníženou pohyblivosťou pohodlnejšie vstať zo záchoda. Niektoré dosky sú vybavené taktiež špeciálnymi madlami, ktoré slúžia ako opora.

 

Náš postreh na záver

Roky predávame sedátka a ešte dlhšie roky ich využívame. Ak si mám vybrať z pohľadu gazdinej, matky, domácej upratovačky, vybrala by som si znova sedátko s možnosťou pomalého zatvárania a bez rýchloupínacieho systému si čistenie toalety nechcem už ani predstaviť. Investícia do sedátka s týmito funkciami je rozhodne na správnom mieste. Najlacnejšie sedátka (plastové bez akejkoľvek funkcie) stoja do 7 – 12 eur. Sedátko v kvalitnom prevedení a s funkciami vytiahne z vrecka 39 – 90 eur.

Všade sa píše ako šetriť peniaze, prírodu … takéto sedátko rozhodne ušetrí Váš voľný čas a môžete sa venovať záľubám či rodine.

Články ktoré by Vám tiež mohli pomôcť

Tipy, triky, návody a dobré rady pre domácnosť, dieľňu i záhradu. To všetko nájdete na našom blogu. Čítajte, diskutujte a dajte nám vedieť, ktoré články sa vám páčia.
blog obrazok

18. februára 2019

EASY TAKE systém a SOFT CLOSE zatváranie wc sedátiek
EASY TAKE systém a SOFT CLOSE zatváranie wc sedátiek V ponuke nášho eshopu nájdete aj sedátka nemeckej značky Haro so špeciálnymi druhmi mechanizmov, ktoré uľahčujú manipuláciu. Výroba sedátok značky HARO […]
Čítať